Obiektywy Sigma – parametry i przeznaczenie

Każdy miłośnik fotografii cyfrowej poszukuje idealnego obiektywu do swojego urządzenia. Każdy doświadczony fotograf zdaje sobie jednak sprawę, że taki sprzęt nie istnieje. Optyka ma swoje ograniczenia, których nie da się żadnym sposobem ominąć. Specjalistyczne obiektywy gwarantują wysoką jakość obrazu, nie są to jednak obiektywy uniwersalne. Teleobiektywy służą do uwieczniania dalekich celów, są więc używane przez dziennikarzy czy fotografów kosmosu. Optyka stałoogniskowa z kolei odznacza się znakomitą jakością zdjęć, ale z uwagi na uniemożliwienie szybkiej zmiany kadru, stosuje się ją zwykle w studio fotograficznym.

Cechy a zastosowanie

obiektyw

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

Producenci lustrzanek cyfrowych oferują sporo obiektywów do swoich urządzeń, każdy charakteryzujący się odmiennymi właściwościami optycznymi. Obiektywy te można montować tylko w aparacie firmy-matki.

Przyznasz chyba, że omawiany tekst jest nieszablonowy. Jeśli więc chcesz poznać go głębiej, użyteczne informacje będące tutaj.

Wyjątek stanowi firma Sigma, produkująca swoje urządzenia z mocowaniami dla wszystkich popularnych firm. Każdy obiektyw Sigma ma kilka podstawowych cech, które stanowią o jego głównym zastosowaniu. Najważniejsze dwa, to: ogniskowa i przesłona. Ogniskowa decyduje jak duży kąt widzenia posiada obiektyw. Obiektyw o wyższej ogniskowej to teleobiektyw, ten o niskiej ogniskowej to najlepszy obiektyw szerokokątny. Takie urządzenia stosowane są z tym związane – możliwe jest uwiecznianie obiektów ruchomych.

Fotografia profesjonalna

Na rynku jest oferowana także optyka do profesjonalnego zastosowania – na przykład do uzyskiwania panoram sferycznych. Typem profesjonalnej fotografii, która jest znana przeciętnemu amatorowi fotografii jest makrofotografia. Opiera się ona na utrwalaniu elementów w większym zbliżeniu. Taki rezultat ciężko jest jednak otrzymać za pomocą teleobiektywu. Obiektyw makro nie oferuje bowiem dużego zbliżenia, a opcję wyostrzenia obrazu znajdującego się w małej odległości od przedniej soczewki obiektywu, której to teleobiektywy nie mają (Więcej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*