zakład pogrzebowy

Tabu w dzisiejszych czasach

Kwestia tabu to trudny temat. Z powodu swojej kontrowersyjności nie jesteśmy w stanie swobodnie o nich mówić. Najbardziej znane tabu to: seks, śmierć, nagość czy środki narkotyczne. Tak właściwie to co kultura to inne tabu. To, co u nas jest normalne w innym kraju może być zupełnie nie do przyjęcia. I na odwrót. To jak kształtuje się tabu i jak kreuje nasze pojmowanie rzeczywistości świadczy o naszym podejściu do życia. To, czy jesteśmy w stanie podjąć temat tabu otwarcie zależy przecież też od drugiej strony.

Pojęcie tabu odnosi się do głębokiego i fundamentalnego zakazu kulturowego. Złamanie tego zakazu w największej ilości przypadków powoduje niespokojną reakcję ze strony członków naszej kultury, w której jesteśmy od narodzenia. Zakłady pogrzebowe we Wrocławiu Czemu tak się dzieje? Najłatwiej możemy to objaśnić tym, że z powodu złamania zakazu i mówienia o tabu, dokonujemy prawie zamachu na całą nieuszkodzoną wcześniej budowę danej kultury. Na bardziej psychologicznym pojmowaniu oznacza to ryzyko integralności i dalszego istnienia konkretnego społeczeństwa. Dlatego to także jest tak chronione przez różne społeczności.
pogrzeb
Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Tematem tabu są czynności, osoby, przedmioty czy miejsca.

Funkcja tabu jest wolna od wątpliwości. Jest gwarantem integralności i ciągłości kultury, czyli zapewnia biologiczne przeżycie danej grupy. Najbardziej więc znane tabu odnosi się do kazirodztwa i zabijania innych ludzi, bo dokonywanie tych rzeczy to wielkie zagrożenie dla istnienia naszej społeczności. (Kremowanie zwłok – Wrocław) Zdarza się jednak, iż w jakiejś kulturze na jakiś czas jest zalegalizowane zabijanie, ale ma to miejsce najczęściej w okresie konfliktów zbrojnych. Jednakże uśmiercanie ludzi jest akceptowalne, ale nie swoich, lecz obcych, czyli występuje dwoistość pojmowania tego kwestii: zabijać można, byle nie ludzi ze swojego plemienia. Racjonalnie to odnosi się do kwestii biologicznego trwania gatunku – przecież swoich nie będziemy zabijać.

W ostatnich latach tabu trochę osłabło, a to wszystko dzięki… Internetowi. Wiedza tajemnicza, skrywana przez przodków nagle stała się jawna i powszechna. (Transport zwłok – dowiedz się szczegółów) Dawniej przykładowo nie mówiło się dużo o śmierci, dzisiaj zaś możemy o tym poczytać w Internecie i samemu sobie odpowiedzieć na wiele pytań. Teraz możemy wpisać frazy w wyszukiwarkę typu usługi pogrzebowe, by znaleźć firmy, które zajmują się tym tabu zajęciem. Kiedyś mielibyśmy z tym bardziej znaczny problem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*