spawanie

Odmiany, zasady i budowa reduktora do spawarki

Do najbardziej istotnych elementów spawarki nie zależnie od tego jaką metodą będziemy spawać należą reduktorygazowe. Zadaniem reduktorów do spawarek jest zmniejszenie ciśnienia gazu wyjściowego (np. z butli) do odpowiedniego poziomu ciśnienia roboczego, wymaganego przez palnik spawarki. Zależnie od budowy palnika, substancje robocze – często Tlen, i chemiczna substancja palna – najczęściej Acetylen, przesyłane są do komory spalania w równych poziomach ciśnienia roboczego albo Tlen ma wyższe ciśnienie niż drugi gaz.

spawanie
Autor: Paul Lindsey
Źródło: http://www.flickr.com
Reduktory do spawarek dzielimy ze względu na zastosowanie na reduktory do spawarek butlowe oraz reduktory do spawarek sieciowe. Reduktory butlowe instalowane są bezpośrednio na butli z gazem, a reduktory sieciowe instalowane są na rurach instalacji doprowadzającej gaz (polecane spoiwa spawalnicze).

Można też przeprowadzić inny podział ze względu na konstrukcje: wyróżnia się reduktory 1 stopniowe oraz 2 stopniowe. Reduktory do spawarek 1 stopniowe w swojej konstrukcji posiadają dwie komory wysokiego oraz niskiego ciśnienia, rozdzielone za pomocą błony mieszczącej się między tymi komorami. Obrót manipulatora reduktora w odpowiedni sposób wygina membranę czym wyregulowuje ciśnienie w butli albo układzie doprowadzającym. Reduktor do spawarek 2 stopniowy, to system dwóch reduktorów jednostopniowych połączonych ze sobą. Reduktor dwustopniowy uważany jest za precyzyjniejszy, dlatego pozwala na lepszą regulację i utrzymanie jednakiego ciśnienia pracy.

Wszystkie reduktory do spawarek niekwestionowanie musimy dobrać do konkretnego gazu z jakim zamierzamy je użytkować. Musimy pamiętać, że wyposażenie naszego warsztatu, w tym także reduktory do spawarki, i wszelakie uniwersalne taśmy oczywiście muszą posiadać wszystkie żądane certyfikaty oraz spełniać wszelkie przypisane prawnie normy. Tyczy to również spoiw spawalniczych oraz pozostałej chemii do spawania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*