samolot

Podróżujesz zazwyczaj samolotem? W takich przypadkach powinieneś nader dobrze znać wszelkie przysługujące Ci prawa

Podróżowanie samolotem w dzisiejszych czasach zdecydowanie jest o wiele bardziej popularne niż jeszcze paręnaście lat temu. Dzisiaj bilety lotnicze można znaleźć za tak dobrą cenę, że latanie niejednokrotnie jest nawet o wiele tańsze niż przemieszczanie się w jakikolwiek inny sposób. Z drugiej jednak strony podczas podróży samolotem niejednokrotnie zdarzają się wypadki, kiedy coś idzie nie tak – wtedy warto znać wszystkie przysługujące Ci uprawnienia oraz wiedzieć dokładnie, co możesz wywalczyć w danej sytuacji.

pasażer
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Najczęściej dochodzi do opóźnienia lotu, którym miałeś podróżować. Wtedy zwykle obowiązki przewoźnika uzależnione są między innymi od tego, na jak dużym dystansie miałeś lecieć i jak bardzo opóźniony jest lot. Przewoźnik zdecydowanie jest zobowiązany udzielić Ci wszystkich informacji na temat tego, kiedy zaplanowany jest odlot samolotu. Jeśli opóźnienie jest duże, wówczas przewoźnik jest obowiązany do zapewnienia Ci pożywienia oraz picia. Dodatkowo masz prawo przeprowadzić dwie rozmowy telefoniczne na jego koszt. Kiedy samolot jest spóźniony tak bardzo, że odlot odbędzie się dopiero następnego dnia, wówczas przewoźnik będzie musiał zapewnić Ci nocleg.

Zwykle będziesz musiał sam znaleźć sobie hostel – pełna analiza i za niego zapłacić, a dopiero potem otrzymasz zwrot kosztów, jednak czasami zdarza się, że to właśnie przewoźnik zajmuje się organizacją noclegu. Na dodatek w przypadku sporego spóźnienia lotu będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, które również zależne jest od wielkości spóźnienia oraz od dystansu.

ludzie
Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli natomiast Twój lot zostanie zupełnie odwołany, wtedy przysługują Ci właściwie takie same prawa pasażera jak te przysługujące tym, których lot został spóźniony. Dodatkowo przewoźnik ma obowiązek zapewnić Ci lot na tej samej trasie swoimi liniami (kolejnym lotem albo przelot zorganizowany przez innego operatora. Jeżeli nie ma kompletnie takiej możliwości albo wskutek odwołanego lotu cała podróż utraciła dla Ciebie znaczenie i nie interesuje Cię możliwość lotu w późniejszym terminie, wtedy możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy za bilet. Dodatkowo oczywiście przysługuje Ci odszkodowanie (prawa pasażera), którego wysokość jest uzależniona od rodzaju lotu.

Pamiętaj, że bez wątpienia dobrze jest znać wszystkie swoje uprawnienia i móc z nich skorzystać jeżeli spotka Cię podobna sytuacja.Więcej: .

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*