Profesjonalne wyceny udziałów przedsiębiorstw

Otwarcie firmy i późniejsze jej rozwijanie to zupełnie naturalna kolej rzeczy, która spotykana jest u wielu biznesmenów. Lecz prowadząc przez wiele lat biznes, zyskując coraz to nowe zlecenia, kontrakty i klientów niektórzy biznesmeni nie do końca mają orientację, ile ich firma będzie warta. Często pytanie tego typu pojawia się dopiero wówczas, gdy ktoś złoży ofertę na kupno firmy. Spora część przedsiębiorców zapewne zdecyduje się odmówić, gdyż dalej będzie chciała prowadzić swoją firmę, lecz jakaś część z pewnością się nad tego typu propozycją zacznie zastanawiać.

Lecz w takiej chwili przedsiębiorca musi dokładnie wiedzieć, ile tak naprawdę jego firma jest warta, bo inaczej może dużo na takiej sprzedaży utracić.

Jeżeli uważasz, że te informacje są cenne, to odsyłam do strony (http://www.apogit.pl/uslugi/wdrozenia-systemow) – w tamtym miejscu również są podobne dane, które warto poznać.

Dlatego też w takim przypadku konieczna jest profesjonalna wycena wartości spółki, wykonana przez niezależnego audytora. Dopiero po przeprowadzeniu takiej wyceny przedsiębiorca może się dokładnie zastanowić i przemyśleć, czy przedsiębiorstwo opłaca mu się sprzedawać, czy odsprzeda jedynie część udziałów, czy zostawi ją jednak i dalej będzie swój biznes prowadził.

wycena firm

Autor: istock
Źródło: istockphoto.com

Jak najczęściej bywa w takich sytuacjach, wycena udziałów wykonana być może w zróżnicowany sposób i różną metodologią. Najważniejszy jest cel, jaki ma takiej wycenie przyświecać. Całkowicie odmiennie firma będzie szacowana, kiedy w grę chodzić będzie jej sprzedaż, uzyskanie inwestora albo giełdowy debiut, a inaczej do celów księgowo-podatkowych. Dlatego też dopiero po określeniu celu firma audytorska przystąpić może do wykonywania wyceny. Istotna jest również metoda wyceny, gdyż jest ich kilka, a właściwą wybiera się również mając na uwadze to, do czego robiona wycena będzie potrzebna. Najpopularniejsze są trzy metody wycen, to znaczy majątkowa, porównawcza i dochodowa.

Materiał przedstawiający taką sprawę jest bardzo dogłębny, ale dobrze byłoby zbadać to pod innym kątem. My zalecamy to omówienie.

Metoda porównawcza skupia się na przedsiębiorstwach o podobnym profilu działalności i wielkości zatrudnienia, po analizie ich wyników finansowych i ogólnej jakości można oszacować, jak dużo może być warta wyceniana firma. Dochodowa metoda w wielkim skrócie będzie polegać na tym, że do wyceny wartości należy wziąć pod uwagę wysokość przyszłych dochodów, zaś metoda majątkowa to w największym skrócie wycena majątku firmy, zmniejszonego o wszelakie zobowiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*