autoklaw typu vintage

Różne przeznaczenie metody wyjałowiania m.in. rękawiczek gumowych

wyjaławianie różnorodnych przedmiotów jest metodą znaną człowiekowi już od bardzo dlugiego czasu. Jest to niewątpliwie metoda bardzo potrzebna, szczególnie w niektórych dziedzinach codzienności i przemysłu. Chodzi o to, by za pomocą określonych narzędzi lub środków pozbyć się wszelkiego rodzaju drobnoustrojów z określonego elementu.

Przedmiot ten więc po zakończeniu tego procesu powinien być jałowy, czyli wysterylizowany. Zastosowań tego procesu jest niezwykle wiele. Poza tym do wyjaławiania stosuje się niezwykle różnorodne narzędzia, zależnie od tego, jaki jest charakter materiału poddawanego sterylizacji. Przykładowo można sterylizacji poddawać tworzywa służące do wykonywania opatrunku na rany, a można także sterylizować różnorodne produkty żywnościowe w celu zachowania przez nie świeżości na dłuższy czas. W tych różnych przypadkach przyrządy i sposoby będą się zmieniać. Procesu tego można bowiem dokonywać za pomocą powszechnie stosowanej maszyny znanej jako autoklaw, a można na przykład dokonać tego z użyciem konkretnego typu promieniowania świetlnego.

Autoklaw w szpitalu i gabinetach medycznych

Proces sterylizacji kojarzy się w pierwszej kolejności z użyciem w medycynie. Przykładowo w szpitalu sterylizuje się bardzo wiele elementów. Bardzo często proces ten stosowany jest w związku z przeprowadzanymi operacjami. Na sali operacyjnej nawet powietrze powinno być jałowe. Poza tym bezwzględnie konieczne jest wyjałowienie wszystkich narzędzi używanych do zabiegu. Analogicznie rzecz wygląda z akcesoriami w gabinetach medycznych, jak również w przychodniach weterynaryjnych. W każdym z tych miejsc znajduje się urządzenie do sterylizacji.

autoklaw medyczny
Autor: Mackenzie Cowell
Źródło: http://www.flickr.com

Wykorzystanie w innych dziedzinach
Sterylizacja jest też wykorzystywana w odmiennych dziedzinach poza tymi związanymi z medycyną. Jest to chociażby technologia żywności. Tego rodzaju obróbce poddaje się niektóre produkty żywnościowe, dla zupełnego ich wyjałowienia. Poza tym techniki tego rodzaju stosuje się również przy przeprowadzaniu rozmaitych procesów chemicznych. Ogólnie sterylizacja jest niezwykle przydatna i dużo procesów bez niej nie mogłoby się odbywać.
Zainteresowany? Zawsze możesz wiedzieć więcej kliknij tu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*