Kilka przydatnych informacji na temat zabezpieczeń przepięciowych w typowych układach fotowoltaicznych.

Energia słoneczna coraz chętniej jest wykorzystywana przy zasilaniu urządzeń elektrycznych. Oczywiście nie w bezpośredni sposób, ale po odpowiednim przetworzeniu. A że dostępna jest bez ograniczeń i nie zanieczyszcza przyrody, to popularność jej cały czas wzrasta.

W wielu krajach otwierane są

prąd

Autor: Frerk Meyer
Źródło: http://www.flickr.com

przemysłowe elektrownie, mające moce wystarczające do zasilania niedużego miasta, jak również prywatne osoby montują panele na dachach ma swoje własne potrzeby. Jak wychodzi w praktyce, nawet w naszej strefie klimatycznej tego typu panele będą się sprawdzać, potrzebują jedynie odpowiedniego montażu. Zasada ich funkcjonowania jest bardzo prosta. Fotowoltaiczne (SP – rekuperacja wrocław) ogniwa po naświetleniu promieniami słonecznymi zaczynają produkować nieduży prąd. Jedno ogniwo daje tego prądu bardzo niewiele, lecz połączenie ich w cały zespół pozwala na uzyskanie stosunkowo dużej mocy. Otrzymany prąd stały jest przekształcany za pomocą falownika w prąd zmienny o odpowiednich parametrach, jaki jest następnie oddawany do elektrycznej instalacji w celu skorzystania z niego.
Mimo, że działanie jest nieskomplikowane, to taka instalacja będzie wymagała wyposażenia w niezbędne urządzenia i zabezpieczenia – ochronniki przepięciowe pod tym adresem.

Masz w planach zdobyć inne informacje na ten wątek? Z pewnością notka z witryny (https://sensive.pl/materace/160×200/) również je posiada, więc kliknij tutaj i poznaj je dokładnie.

Szczególnie istotna jest ochrona przed przepięciami, ponieważ nawet daleki piorun spowodować może jakieś problemy.

W pierwszej kolejności używa się więc rozmaite ograniczniki fotowoltaika – które mają za zadanie chronić instalację przed przypadkowymi przepięciami mogącymi się pojawić w instalacji elektrycznej. Przy tego typu instalacjach używane są dwa ograniczniki, czyli jeden od strony prądu zmiennego, a drugi stałego. Przy projektowaniu układu dużą rolę odgrywa, czy na dachu zamontowany będzie piorunochron, czy jednak nie, i jaki ochronnik przepięciowy będzie niezbędny do montażua. Do kwestii ograniczenia przepięć trzeba bardzo rozsądnie podejść, ponieważ niewłaściwe wykonanie całej instalacji może być źródłem rozmaitych problemów, a w skrajnych przypadkach nawet pożaru.
Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*