Prawo pracy w Polsce

Ten lapidarny poradnik zawiera nieco pożytecznych faktów dla każdego, kto szuka pracy, a obce mu są prawo pracy i różnice w umowach. Z pewnością jest przydatny w szczególności dla absolwentów uczelni, którzy teraz znaleźli się na rynku pracy i nie znają jego realiów.

praca

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Ostatnimi czasy popularne jest powiedzenie umowa śmieciowa. W szczególności jest ono eksploatowane przez różnej maści polityków, działaczy związkowych i publicystów. Czy rzeczywiście takiego typu kontrakt ma niską wartość? To zależy. Posiada korzyści dla obu stron.

Spójrzmy:Umowa o dzieło to najbardziej okrojona forma kontraktu. Używana jest najczęściej w przypadku autorskich zadań, czyli pojedynczych tekstów, rzeźb, stron internetowych itp. Do słabych stron umowy o dzieło trzeba wliczyć przede wszystkim brak obowiązku odprowadzania składek przez pracodawcę – tych na ZUS i NFZ. Zleceniobiorca nie ma też prawa do urlopu, gdyż jest to kontrakt jedynie na wykonanie danego dzieła w sprecyzowanym czasie. Mocnymi stronami z pewnością są pewna wolność dla zleceniobiorcy oraz zmniejszone koszty pracy. Relatywnie nieduże obciążenia podatkowe i korzystne odliczenia kosztów uzyskania są najbardziej widoczne przy umowach autorskich.

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Umowa zlecenie jest podobna do umowy o dzieło. Zawiera się ją na sprecyzowany czas, nieco luźniej określając jej przedmiot. Suma gwarantowanych świadczeń wygląda inaczej dla różnych statusów wykonawców. Na osobę uczącą się na uczelni nie są łożone żadne składki. W innym wypadku zleceniodawca opłaca składkę zdrowotną, rentową i emerytalną, za to tu też nie przyznaje się prawa do urlopu.

Kiedy klikniesz na niezły serwis, zobaczysz, że posiada podobne informacje na omawiany temat – te dane wciągną Cię totalnie.

Podobnie jak umowa o dzieło, umowa zlecenie jest gwarantowana przez kodeks cywilny.

Umowa o pracę to przedmiot pożądania wielu osób. Taki kontrakt w końcu to stały etat, lepsze zarobki no i oczywiście urlop, zależny od stażu pracy. Poza tym zatrudnionego na umowę o pracę chroni prawo pracy. Proponuję skorzystać z kodeksu, by zapoznać się lepiej z wykazem praw, jakie gwarantowane są pracownikowi na tego typu kontrakcie. Szczególnie przyjrzyj się zapisom dotyczącym powszechnemu zjawisku, jakim jest mobbing w pracy. Ta lektura może cię ustrzec przed wieloma zagrożeniami.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*