ciężarówka

Ogumienie

Opony są przedmiotem codziennego użytku dla wielu ludzi na całym świecie. Jest duzi rodzajów ogumienia – do aut osobowych, dostawczych, do urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie i przemyśle czy w końcu do rowerów. Każdy z tych rodzajów różni się zazwyczaj bieżnikiem i twardością wykorzystanej| gumy. Służy to przystosowaniu finalnego produktu do określonego terenu lub warunków atmosferycznych. Najbardziej zaawansowane technologicznie są opony wykorzystywane w zawodach i rajdach samochodowych. Ich żywotność jest jednak niezbyt długa – każdy kierowca zużywa w czasie rajdu formuły pierwszej nawet parę zestawów opon.

Opony dla kierowcyKierowcy pojazdów osobowych muszą być świadomi jak ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa mają nowe opony. Zapewniają one dobrą przyczepność w najtrudniejszych nawet warunkach pogodowych i zapewniają bezpieczeństwo. Opony bieżnikowane, z uwagi na cieńszą niż pierwotnie warstwę tworzywa, charakteryzują się większą podatnością na uszkodzenia o charakterze mechanicznym, niż ogumienie nowe (*więcej). Większa cena niesie więc za sobą zwiększoną trwałość, co może mieć duże znaczenie przykładowo podczas szybkiej jazdy w ramach autostrady. To samo tyczy się opon wykorzystywanych w samochodach ciężarowych.Opony do ciężarówek są narażone na większe obciążenia, muszą być więc co jakiś czas zastępowane nowymi.

Opony do zadań specjalnychUrządzenia wykorzystywane w przemyśle także wymagają właściwego rodzaju ogumienia. Wykonanie takiej opony wymaga niekiedy ogromnej ilości tworzywa i specjalnych urządzeń. Stąd też opony przemysłowe, których koszt sięga nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych za jeden element. Taki koszt dotyczy jednak zazwyczaj dużych wywrotek używanych przy wyrobiskach, których pojemność jest niewyobrażalnie duża. Niektóre opony muszą wytrzymać spore obciążenie, przy zachowaniu nieznacznych wymiarów – jak w przypadku opon stosowanych w podnośnikach, czy większych naczepach (*e-sklep). Dla ograniczenia obciążenia wykorzystuje się wtedy większą ilość kół, które mają na celu równomierne rozłożenie obciążenia. Opony do tego rodzaju maszyn są także produkowane ze specjalnego rodzaju gumy, w technologii odmiennej niż tej stosowanej dla ogumienia do samochodów osobowych.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*