Nauka języka polskiego

Wiele osób z różnych krajów świata jest zdania, że język polski jest jednym z bardziej kłopotliwych języków na Ziemi. Wynika to zarówno z skomplikowanej gramatyki, jak i z wymowy, która cudzoziemcom przysparza wielu kłopotów. Nawet samym obywatelom Polski niekiedy ciężko jest całkowicie opanować niektóre zasady gramatyczne czy zapis i wymowę części słów. Kłopotliwa bywa ilość przypadków, która w języku polskim jest wyjątkowo duża.

lekcje angielskiego
Autor: David Mulder
Źródło: http://www.flickr.com
Ponadto polszczyzna od w zasadzie każdej zasady przewiduje ogromną liczbę wyjątków, których można tylko nauczyć się na pamięć. Cudzoziemcy chcą opanować język polski z wielu przyczyn. Tym, który występuje bardzo często, jest posiadanie rodziny w Polsce i przeprowadzka do tego kraju. Po założeniu rodziny z kolei jest łatwość w uczeniu pociechy dwóch różnych języków, którymi władają rodzice. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne w nauce języków, ponieważ najmłodsi najszybciej uczą się nowych słów.

Elementarze i nauka czytaniaNa terenie Polski przyjęte jest, że nauka pisania i abecadła odbywa się z wykorzystaniem elementarza. Z książką tego typu dziecko spotyka się zazwyczaj w początkowych klasach szkoły podstawowej. W elementarzu przedstawione są poszczególne litery polskiego alfabetu, zazwyczaj dekorowane obrazkami ułatwiającymi zapamiętywanie. Są tam także proste wierszyki i piosenki opierające się na abecadle. Natomiast nauka czytania po polsku zazwyczaj przebiega w domu, o ile rodzice przywiązują do tego wagę. Nauka poprawnego i kształtnego pisania w większości przypadków odbywa się w szkole, w początkowych klasach – więcej na stronie głównej.

szkoła
Autor: Laurie Sullivan
Źródło: http://www.flickr.com

Dla cudzoziemcówJak już było wspomniane, język polski dla obcokrajowców bywa niezwykle trudny do opanowania. Charakterystyczne jest to, że zwykle niepolecane jest uczenie się go z elementarzy i książek na własną rękę. Wypływa to zwłaszcza z zawiłości w wymowie. Najlepszym rozwiązaniem jest zazwyczaj udanie się na kurs języka polskiego, lub też opanowywanie go w życiu codziennym przy okazji mieszkania w kraju. Nauka może też przebiegać w sposób bardziej nowoczesny, z uzyciem technologii. Przykładem są specjalne szkolenia (mail), które organizują różnorodne instytucje, a które prowadzone z wykorzystaniem aplikacji takich jak Skype.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*