Najważniejsze obyczaje i tradycje, które są praktykowane w czasie święta Bożego Narodzenia

Boże Narodzenie to okres świętowania i radości w gronie rodziny. Spędza się je najczęściej z bliskimi, i jest to chyba najbardziej uroczyście obchodzone święto. Boże Narodzenie to także bardzo bogata tradycja i praktykowane od lat obrzędy i zwyczaje, bez których ciężko wyobrazić sobie ten czas.

Na pewno zalicza się do takich choinka – ciężko znaleźć dom, w którym w tym czasie nie migałyby kolorowe lampki na sztucznym albo naturalnym drzewku. Z choinkami wiąże się jeszcze jeden zwyczaj, z którego najbardziej zadowolone są dzieci, pod nią właśnie

zobacz to

Autor: jacinta lluch valero
Źródło: http://www.flickr.com

pojawiają się prezenty bożonarodzeniowe. Ale w wielu domach zaczyna się wszystko wcześniej, bo czasami nawet dwa miesiące przed końcem grudnia. Bo wtedy już można zagnieść ciasto na pierniczki bożonarodzeniowe, które będzie dojrzewać aż do upieczenia. Wielu ludzi na początku grudnia zabiera się także za kartki na boże narodzenie ręcznie robione, tak aby zdążyć je wysłać do przyjaciół oraz rodziny. Na pewno każdy będzie się cieszył z takiej kartki znacznie bardziej, niż z kupionej w jakimś sklepie.

Jedną z najistotniejszych tradycji na Boże Narodzenie jest wigilijna wieczerza. Spożywa się ją 24 grudnia, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazda. Należy wtedy nakryć odświętnie ubrany stół na boże narodzenie, przy nim właśnie rozsadza się wszystkich domowników. Stara tradycja mówi, aby jedno miejsce zostawić puste, dla wędrowca, który może się pojawić, w niejednym domu nadal ten obyczaj się praktykuje.

Tradycyjna wigilia składa się z dwunastu potraw, pośród jakich nie może zabraknąć jakiejś ryby, pierogów z kapustą albo aromatycznego kompotu. Podczas Wigilii domownicy dzielą się opłatkami i składają życzenia najbliższym – to również jest jeden z symboli świąt Bożego Narodzenia. W wielu domach śpiewane są również kolędy, a przed północą wielu ludzi odwiedza kościół na corocznej pasterce. Warto pamiętać te wszystkie zwyczaje bożonarodzeniowe, bo właśnie dzięki nim ten świąteczny okres będzie tak wyjątkowy i niezwykły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*