Masz problem prawny i zupełnie nie wiesz do jakiego specjalisty się wybrać? Zobacz, czym zajmuje się radca prawny a czym adwokat

Czy wiedziałeś, że adwokat i radca prawny to dwa różne zawody, jednakże w ostatnim czasie można dostrzec zmniejszanie różnic między tymi dwoma zawodami. Jednakże, zdarza się niekiedy, iż mamy pewien problem prawny, lecz nie mamy pojęcia do jakiego specjalisty się z nim zwrócić.

Budynek sądu

Autor: Daniel Kruczynski
Źródło: http://www.flickr.com
Do wyboru mamy adwokata, notariusza lub wspomnianego wcześniej radcę, jak radca prawny Nowy Sącz . Jak więc to rozróżnić? Zacznijmy od adwokata. Tę specjalność reguluje ustawa prawo o adwokaturze. To sprawia, że jest w stanie działać samorząd adwokacki, przeprowadzane są egzaminy na aplikacje, jednocześnie adwokaci mogą prowadzić działalność gospodarczą. Jednocześnie, zasady świadczenia usług radcy prawnego reguluje również ustawa. Jest to ustawa z 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Zgodnie z najważniejszą definicją tejże ustawy, wykonywane tego zawodu wiążę się ze świadczeniem pomocy prawnej. Ale tutaj istotna uwaga, radca prawny nie posiada kompetencji, aby występować w roli obrońcy w sprawach karnych oraz karnoskarbowych.

Jednocześnie, należy wiedzieć, iż w takich postępowaniach pomoc określa się jako udzielanie porad, sporządzanie opinii czy opracowywanie aktów prawnych. Przez to pojęcie powinniśmy rozumieć także występowanie przed sądami i urzędami. Jakie są najbardziej istotne różnice? Dla potencjalnego klienta najbardziej istotną różnicą jest to, że jedynie adwokat jest w staniadwokat (przejdź do strony adwokat w mieście Częstochowazęstochowa)?pować jako obrońca w postępowaniach karnych i karnoskarbowych. Jeszcze ostatnio radcowie prawni nie posiadali prawa, żeby występować w sprawach rodzinnych, przykładowo w sprawach rozwodowych, jednakowoż obecnie są w stanie prowadzić takie postępowania. Jednocześnie, coraz częściej mówi się, aby połączyć te dwa zawody. Polska to jeden z małej liczby krajów, gdzie jest taka sytuacja, iż mamy dwa takie zawody.

Przed budynkiem sądu

Autor: Mark Hillary
Źródło: http://www.flickr.com
Rodzi to kłopoty, lepiej więc połączyć te dwa zawody w jeden zawód. Na dzisiaj wiadomo, że jeżeli mamy kłopot z prawem cywilnym, rodzinnym, lub administracyjnym, to jesteśmy w stanie wybrać się do jednego, czy drugiego przykładowo do kancelaria Nowy Sącz. Adwokat (adwokat we wrocławiu) oraz radca prawny może nas reprezentować zarówno w sądzie cywilnym, administracyjnym lub Sądzie Najwyższym. Jednocześnie, to co wcześniej wspomnieliśmy – sprawy karne pozostają w gestii adwokata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*