testy

Małe badania – wielkie rezultaty. O przydatności i niezbędności doświadczeń, które pozwalają nam zrozumieć różne zjawiska

Jak istotne są różnorodnego rodzaju badania, realizowane inspekcje i inne tego typu metody, nie trzeba chyba nikomu mówić. Jakby się nad nimi głęboko zastanowić to tworzą one dużą ilość naszego życia, ale są bez powątpiewania potrzebne, żeby wolno było jak |najlepiej funkcjonować.

testy
Autor: Iqbal Osman
Źródło: http://www.flickr.com
Wielorakiego rodzaju badania i certyfikacje liczą się w świecie medycyny, ale również każdego pacjenta. Inne, jak na przykład badania mikrobiologiczne służą do nazwania wielu fascynujących zjawisk (dalsze info).

Takie dochodzenie służy wypatrzeniu drobnoustroju chorobotwórczego w klinicznym materiale, a w konsekwencji pomiar jego podatności na antybiotyki. To badanie składa się z kilku etapów.

Kliknij na proponowany serwis www (http://www.instal-bud.biz/), a poznasz informacje na ten wątek jeszcze bardziej – niewątpliwie okażą się ciekawe oraz kompletnie Cię pochłoną.

W pierwszym badamy posiew i prowadzimy hodowlę drobnoustrojów. Drobnoustroje tlenowe najczęściej wymagają do wzrostu 18-24 godzin inkubacji, lecz mimo tego to bakterie beztlenowe (niektóre tlenowe) i grzyby często potrzebują przedłużonej inkubacji do 48-96 godzin. Zdarza się, że trzeba nawet zaczekać parę tygodni. W drugim etapie mamy izolację i identyfikację drobnoustroju przy pomocy testów ręcznych, automatycznych lub półautomatycznych.

W trzecim etapie musimy zaznaczyć wrażliwość drobnoustroju na leki. Z reguły używana metoda to dyfuzjno-krążkowa. Dzięki niej możemy zakwalifikować dany drobnoustrój do jednej z kilku kategorii. Mamy takie do wyboru: oporny, średnio wrażliwy i wrażliwy. Szczepy przeciętnie wrażliwe symbolizują, iż nie można przewidzieć sukcesu terapeutycznego.

badania
Autor: CIAT
Źródło: http://www.flickr.com
Ale jesteśmy w stanie go uzyskać w przypadku, gdy możemy dostarczyć wyższą dawkę antybiotyku. Pozytywna przemiana także zajdzie, jeśli możemy podnieść częstotliwość jego podania. Istnieją też inne metody diagnostyki wrażliwości na leki. Na przykład metoda rozcieńczeniową.

W takich badaniach ogromnie istotny jest rezultat. Końcowy rezultat dodatni jest wydawany, gdy zrealizowany zostanie przebieg identyfikacji drobnoustroju, a tym samym będzie realne jego oznaczenie wrażliwości na leki. Ujemny wynik wydawany jest w momencie, podczas gdy po okresie inkubacji (24-48 godzi – posiew krwi i 5 dni – płyn mózgowo-rdzeniowy) nie stwierdzono przyrostu drobnoustrojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*