W jaki sposób obliczyć opodatkowanie domu? Doradca podatkowy daje rady

Podatki w Polsce są nieco zagmatwane. Można powiedzieć, iż właściwie płacimy je od czegokolwiek. Też posiadacz lokalu mieszkalnego najmowanego powinien płacić podatek za najem. Ma on aczkolwiek możliwość wyboru rodzaju opodatkowania, co wpływa na wielkość obciążenia. Niemniej jednak takie prawo mają osoby, które nie mają działalności gospodarczej w zakresie najmu.

piękne duże mieszkanie

Autor: University of Exeter
Źródło: http://www.flickr.com

Do wyboru jest rozliczanie się przy użyciu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest to stawka na szczeblu 8,5% oraz rozliczanie na zasadach ogólnych- stawki w wysokości 18% lub 32%. Sposób rozliczania wybiera się przed rozpoczęciem wynajmu lokalu mieszkalnego i nie jest ona wyłącznie na zawsze, ponieważ można go zmienić przed początkiem nowego roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych opłacamy podatek od dochodu, więc różnicy pomiędzy rzeczywiście pozyskanym przychodem z wynajmu a kosztami jego uzyskania. Trzeba pamiętać o tym, że by wszystkie nasze wydatki mogły być zaliczone do kosztów pozyskania przychodów muszą być one udokumentowane. W tym przypadku też osobiście rachujemy miesięczną zaliczkę za podatek i wpłacamy ją do stosownego urzędu skarbowego w czasie do 20 dni każdego miesiąca za miesiąc uprzedni. Zaliczka na podatek od najmu w takiej postaci nie musi być zgłaszana naczelnikowi urzędu skarbowego, gdyż jest to pierwszorzędna forma opodatkowania. W momencie, gdy nie będziemy się rozliczać z tytułu wynajmu mieszkania to czekają nas konsekwencje karno-skarbowe, które ustala przepis Kodeksu karnego skarbowego – sprawdź .

Zarówno jeden jak i drugi podatek za wynajem ma swoje wady i zalety. Kiedy chodzi o opodatkowanie ryczałtowe to, mimo iż jest ono niezłożone i w miarę niskie, nie zawsze jest bardzo dobrym sposobem opodatkowania. Otóż stawka 8,5% utrzymuje się wyłącznie do sumy 4000 euro i od nadwyżki powyżej tej kwoty ryczałt jest już w dużej mierze wyższy i wynosi 20%. Należy samemu bardzo precyzyjnie poczytać na temat tego rodzaju opodatkowania wpisując w przeglądarkę internetową „wynajem mieszkania podatki”.

Co do opodatkowania na zasadach ogólnych to to w tych okolicznościach można odliczyć koszta zyskania dochodu takie jak na przykład: amortyzacja lokalu mieszkalnego, nakłady pieniężne na wyposażenie i meble, honorarium dla pośrednika czy też podatek od nieruchomości.

Masz odrobinę wolnego czasu i chcesz pogłębić wiedzę z tego tematu? Zatem naciśnij hiperłącze do źródła (http://www.kancelaria-adwokat.biz/) i tam delektuj się drobiazgowymi informacjami.

Podatek ten jest korzystny w szczególności dla osób, które ostatnio poniosły wydatki na przykład związane z odnowieniem mieszkania – kontynuuj czytanie.

Jeżeli nie wiemy, jaką formę opodatkowania wybrać możemy skorzystać z pomocy. Wiele jest broszur na temat rozliczania najmu. W nich wyszukamy takie informacje jak między innymi, kiedy można opłaty płacić] zaliczki kwartalne, jak wybrać najlepszą formę opodatkowania, co można dodać do kosztów i multum innych cennych wskazówek.

Gdy uznasz, że omawiany w tym serwisie wpis jest warty zainteresowania, kliknij ten link, a przeczytasz więcej tłumacz przysięgły języka ukraińskiego analogicznych materiałów.

Jeszcze prędzej możemy otrzymać zbliżone wiadomości wpisując w przeglądarkę internetową przykładowo umowa wynajmu wzór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*