Księgowość jest łatwa

Dobry księgowy w każdej firmie to skarb, przez cały czas świetnie zorientowany, doskonale poradzi sobie z najbardziej zawiłym prawie podatkowym a także znajdzie sposób na zaoszczędzenie pieniędzy tam, gdzie można. Wśród mnogości, ustaw, rozporządzeń i ulg niezwykle łatwo jest się zagubić przeciętnemu przedsiębiorcy firmy.

Podatki i składki czyli co spędza sen z powiek każdemu przedsiębiorcy?

Podatek dochodowy od osób fizycznych czyli PIT, jest podatkiem określającym bezpośrednio dochody pochodzące od osób fizycznych. Niewielu przedsiębiorców wie o tym,że nie powstała definicja określenia osoby fizycznej – nie znajdziemy jej w przepisach prawa ani w ordynacji podatkowej. Oprócz podatku dochodowego na przedsiębiorcach ciąży obowiązek regulowania składek ZUS, Funduszu pracy oraz składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Dokumenty sprzedaży – nawet drobna pomyłka nie ujdzie płazem.

Dokument sprzedaży czyli powszechnie znana wszystkim faktura VAT to kolejna rzecz, o której właściciele firm muszą pamiętać. Pomylić się w nim nietrudno – pomyłkę poprawić już trudniej, bo będziemy potrzebowali do tego następnego dokumentu księgowego.

Chcesz pogłębić własną wiedzę z tego tematu? Służymy pomocą. Wystarczy przejść na nową stronę i tam dowiedz się więcej zbiorniki stalowe na wodę wiadomości.

Faktura korygująca albo nota korygująca, bo o tych dokumentach piszemy, muszą zostać podpisane przez odbiorcę i nadawcę. Tylko pod tym warunkiem, dokument będzie ważny.

Na koniec tego krótkiego przeglądu księgowości parę słów o wysokości opłat skarbowych. Końcową sprawą z punktu widzenia księgowości jest sprawa opłat urzędowych. Napisać o nich warto ponieważ pomylenie się chociaż o złotówkę w jej wysokości może nam skutecznie pokrzyżować plany. Ustawa o opłacie skarbowej daje możliwość uregulowania zapłacenia za pracę organu administracji publicznej na kilka sposobów zakup papieru stemplowego, opatrzenia podania znaczkami, gotówką w kasie urzędu lub w formie bezgotówkowej. Wysokość opłat należy sprawdzić w każdym urzędzie skarbowym lub przeczytać ustawy z 2006r.

Brak znajomości przepisów prawa szkodzi wszystkim, szczególnie przedsiębiorcom. zanim założymy swój własny biznes warto sprawdzić jakie obowiązki będą się z tym wiązały.

Interesujący tekst? Jeżeli tak sądzisz, kliknij bez ociągania ten link, ponieważ w witrynie nowoczesne bramy wjazdowe, którą tu znajdziesz, także jest coś wartościowego.

Nie oznacza to oczywiście, że musimy stać się specjalistami od rachunkowości, ale w takim wypadku dobrze jest mieć dobrego księgowego w swojej firmie ponieważ brak wiedzy nie zwalnia z nas obowiązków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*