szafir

Kamienie drogocenne – najważniejsza czwórka

Wywodzą się z wnętrza ziemi, to właśnie tam wśród law i skał tworzą się najpiękniejsze okazy – kamienie szlachetne. Jeśli interesujesz się tym tematem nie zdziwią Cię nasze typy, jednak dla początkujących i średnio-zaawansowanych nasz przegląd będzie wstępem i uzupełnieniem wiedzy.

śliczny szafir
Autor: Tim Evanson
Źródło: http://www.flickr.com

Diament. No przecież nie zdarzyć się inaczej. Jest to najbardziej twardy materiał, który spotykany jest w przyrodzie. To tak naprawdę czysty węgiel, co więcej, to jedna z nielicznych substancji, która potrafi się spalić bez pozostawienia popiołu. Nie zalecamy jednakowoż tych zabaw z diamentem, korzystniej je przykładowo oszlifować.

Szmaragd, jest to właściwie zlepek atomów tlenu, glinu, krzemu i berylu. Szmaragdy cenione są od niepamiętnych czasów, nie inaczej jest w dzisiejszych czasach, co więcej, w okresie średniowiecza ceniono je bardziej niż diamenty. Współcześnie, najlepsze okazy są wyceniane na dość równym poziomie, co brylanty. Najbardziej znany szmaragd? Bez wątpienia – Gwiazda Atochy. Jego wiek to ponad 400 lat, masa – 13 karatów. Jego dzieje były dramatyczne, zginął on pod wodami u wybrzeży Florydy, kiedy wieziony był na największym hiszpańskim galeonie. Odnaleziony ponownie w 1985, gdy statek odkryto i wydobyto z niego kosztowności.

Szafir (zobacz tutaj) składa się z tlenku glinu, a jego piękna, niezwykła niebieska barwa to efekt działania jonów żelaza lub tytanu. Jest zdolny do wykazywania zdolności do generowania gwiaździstych smug (tak zwany asteryzm – smuga światła na powierzchni oszlifowanego kamienia), jednocześnie warto mieć na uwadze, że szafiry są w stanie także odznaczać się różnorodnymi barwami. Spotykane są barwy od lekko żółtej po czerwoną czy fioletową. Spotykać można również odmiany całkowicie bezbarwne, zaś za najbardziej cenione uważa się szafiry niebieskie i czarne.

Autor: stephend9

Rubin to rzadka i bardzo ceniona odmiana korundu, czyli podobnie jak w przypadku szafiru – tlenku glinu. Interesującą i dość niespotykaną barwę zawdzięcza jonom chromu. Za w najwyższym stopniu niezwykłe okazy uważane są te bogate w unkluzje („wstawki”) z rutylu. Ten dodatek gwarantuje pojawienie się dwóch ciekawych zjawisk optycznych. Pierwsze z nich, tak samo jak w przypadku szafiru, to asteryzm. Kolejnym zaś jest błysk kociego oka, co oznacza poziomą smugę światła, która porusza się po powierzchni w czasie jego obrotu. Należy jednakowoż dodać, że rubiny z kocim okiem są bardzo rzadkie i niespotykane. Więcej w tym temacie zdradzi hurtownia jubilerska (czytaj to).

Na pewno kamienie szlachetne pozostaną takimi okazami, które zawsze będą miały swoją wartość i swoich wielbicieli. Nic dziwnego, trzeba potwierdzić, że już pierwszy kontakt z diamentem, szafirem, szmaragdem czy rubinem pozostawia niezwykłą pewność, że oto mamy do czynienia z magią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*