metalowa blacha

Jeśli siła państwa to przede wszystkim zasoby ludzkie. Bo kim byśmy byli bez kapitału ludzkiego?

Potęga każdego kraju zawiera się w wielu składowych, które dopiero wspólnie połączone zapewniają realny sukces. Nie ma bowiem żadnej marki bez ludzi, którzy ją tworzą, nie ma powodzenia bez drobnych sukcesów, które definiują bardziej skonsolidowaną całość. Nie ma także perspektyw bez konkretnego planu, który wynosi nawet najmniejsze inicjatywy na lepszy poziom. Mocą każdego kraju jest jej kapitał społeczny uzyskany dzięki pracy wielu ludzi nad tym samym problemem, nad misją, która ma poprawić życie każdego z nas.

konstrukcja z blachy stalowej
Autor: seier+seier
Źródło: http://www.flickr.com
Widać to na wielu płaszczyznach, nawet nie jesteśmy zmuszeni sięgać daleko. Najlepszym przykładem są nasze rodzime firmy, w których przy odrobinie chęci i wspólnej filozofii podejścia do każdej sprawy, udaje się wykreować coś istotnie interesującego. W Polsce mamy szereg takich firm, lecz mało osób zna branże, jakie nie są modne, a gdzie powstają istotnie ciekawe inicjatywy. Przykładowo stal marki Hardox i blachy hardox – zasługują na wielkie uznanie. Może marka nie powstała w Polsce i jest obecna właściwie na całym świecie to najistotniejsze, iż z wielkim powodzeniem udało się ją przenieść na nasz rodzimy rynek. To zasługa ludzi i procedur, które współdziałają bardzo sprawnie, co przynosi wyniki (czytaj więcej o Hardox).

Zresztą, Polska jako kraj, gdzie powstają rodzime firmy, lecz i przeprowadzają się zagraniczne korporacje, jest coraz bardziej konkurencyjna. Malkontenci będą mówić, że tak w rzeczywistości jesteśmy tanim rynkiem zbytu, a oferty pracy w takich firmach są dla najsłabiej wykwalifikowanych. W tych twierdzeniach jest może i trochę prawdy, przecież wiadomo, że każda firma pragnie w jakiś sposób obniżyć koszty pracy, jednakowoż nie można wszystkiego sprowadzać do takiego narzekania. Przyznają to osoby, nasi rodacy, którzy piastują ważne stanowiska w tego typu firmach, jacy mają wpływ na różnorodne decyzje i nie są tylko – mówią kolokwialnie – „od przykręcania śrubek”. Ponadto, kultura pracy każdym przedsiębiorstwie w jakiś sposób zmienia się pod wpływem pracujących w niej osób.

Podobnie jest i w Polsce. Kiedy dana firma tworzy swoje fabryki na naszych ziemiach to jest wiadome, posiada procedury tak mocne, że aż nie do zmiany (nie ma co się dziwić, spójność firmy jest najważniejsza), jednakże dzięki ludziom i kulturze naszego kraju, pewne procedury ulegają zmianie, a wszystko jest bardziej podobne do naszego postrzegania rzeczywistości. Nie oznacza to, iż dzięki temu możemy coś narzucać. Tak naprawdę trzeba dostosować się do organizacji, a w międzyczasie wnosić swój własny wkład w jej rozwój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*