Uśmiechnięta kobieta

Jakie efekty wywiera na dzieci rozwód rodzicieli i jakim sposobem możemy siebie a także ich na to przygotować?

Kiedy dochodzi do rozpadu rodziny miedzy małżonkami mającymi dzieci, w najwyższym stopniu cierpią i tracą na tym właśnie dzieci, które pozostają bez jednego z rodzicieli. Jednakże nie tylko oni odczuwają to dokuczliwie. Również rodziciel, jaki wyprowadza się z mieszkania i pozostaje całkowicie sam bez codziennego widzenia się z dziećmi.

kobieta
Autor: Eveline Cosmetics
Źródło: Eveline Cosmetics

Uznane jest, że definicja samotni rodzice to osoby, jakie samotnie wychowują pociechy. Lecz co w takim razie zdołamy powiedzieć o rodzicu, który nie mieszka razem z dziećmi niemniej jednak ma zachowane prawa do własnych dzieci jednakże postanowieniem sądu pozostają przy drugim rodzicu. Czy też nie możemy ich określić samotnym rodzicem? Jak najbardziej zwłaszcza oni odczuwają izolacje i tęsknotę za swoimi dziećmi, jakie pozostały z drugim rodzicielem.

Rozumie się samo przez się dla dziecka rozwód rodziców to dokuczliwy oraz budzący negatywne emocję czas, choć dla rodziciela, który zamieszkał w innym mieszkaniu aniżeli dzieci również jest to przykry okres. Także doświadczają rozłąkę z pociechami jak również niemożność ich wychowywania i spędzanie z nimi tyle czasu jak było to przedtem. Po rozwodzie rodziców dzieci jednakże mają cały czas nadzieję, że rodzice się jeszcze raz zejdą. Także posądzają siebie i swoje postępowania za rozstanie rodziców.

Często czują się opuszczone i samotne, co może objawiać się protestem oraz gniewem względem rodzica. Występuje również regresja, czyli dzieci zaczynają się moczyć w łóżko, ssają palec, ale także mają potrzebę ciągłego tulenia się i przyrzeczenia, że ich się kocha. Wypływa to z sytuacji lęku i strachu, a też pobudza małe uczucie bezpieczeństwa, zwątpienie, bezsenność, nocne zmory czy też strach przed ciemnością.

Dzieci bardzo tęsknią za rodzicielem, jaki się wyprowadził, lecz również mogą okazywać gniew i opór na rodzica z którym pozostali, a jakiego obarczają winą za rozwód. Jednocześnie odczuwają lęk, iż odejdzie też rodzic mieszkający z nimi. Przeżywają potworny smutek oraz nierzadko płaczą. Na domiar złego często z winy rodzicieli, odczuwają konieczność wybrania czy są oddane w stosunku do mamy, czy też ojca. Dzieci też odczuwają wielki żal, nieszczęście, a nawet rozpacz, doświadczają krzywdy i są bezbronne oraz słabe w sytuacji rozstania ich rodzicieli.

Młoda kobieta
Autor: Robert Moran
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą dziać się u nich niedomagania zdrowotne, takie jak boleści żołądka czy główki, pocenie dłoni, zdarza się, że tracą ufność we własne siły i mają małe poczucie wartości, a to pociąga za sobą problemy w nauce. Dzieci mogą obwiniać jednego z rodzicieli za rozpad rodziny, gniewać się, a także buntować. Nierzadko demonstrują agresję wobec rodziców, rodzeństwa, równolatków a też obcych ludzi. Mogą nie mówić o własnych problemach z nikim z powodu poniżenia. Nastolatkowie niekiedy czują, iż muszą wspierać oraz dopomagać w obowiązkach rodzica, co budzi ich zbytnie obciążenie emocjonalne. Mogą nie mieć ochoty samemu wybierać, z jakim rodzicem chcą przebywać, a czuć się ku temu zmuszane. Zdarza się także, że oczekują od rodzicieli materialnego wsparcia za poniesione straty.

Samotni rodzice kiedy pragną rozpocząć nowe rodziny to dzieci na ogół nie mogą poradzić sobie z tym, są zazdrośni, nieufni do ludzi i nowego współmałżonka rodziciela. Wiek dorastania jest nadzwyczaj uciążliwy i buntowniczy, a dodatkowy rozwód rodziców może spowodować wzrost zmęczenia, problemy ze skupieniem, w szkole lecz też złodziejstwa, picie alkoholu czy przyjmowanie dragów.

Rozwodów jest coraz więcej w Polsce, osoby się zakochują, zakładają małżeństwa, rodzą się dzieci oraz rozwodzą się, często nie licząc się z rezultatami. Powinno się wiedzieć, że rozpad rodziny niesie nadzwyczaj szkodliwe skutki dla dzieci, ma to wpływ ich chwile obecną i może posiadać to niesprzyjający wpływ na ich przyszłość. Wobec tego jeśli rodzice decydują się na rozwód muszą zadbać o to ażeby dzieci w dalszym ciągu czuły się ukochane przez obojga z rodziców a również nie odczuwały z tego względu przewinienia oraz wstydu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*