Jak najlepiej stworzyć firmę za granicą.

Z powodu bardzo dużych finansowych obciążeń wielu ludzi z naszego kraju myśli poważnie o założeniu firmy w jednym z innych krajów. Ponieważ od 2004 roku Polska należy do Unii Europejskiej, to nie ma żadnych prawnych przeciwwskazań, aby nie zrobić tego. Do najpopularniejszych miejsc na otwarcie swojej firmy poza granicami Polski zalicza się Niemcy, które są także naszym bezpośrednim sąsiadem.

Lecz jak wszystkie tego typu decyzje, także ta niesie za sobą pewne konsekwencje. Zakładając swój biznes w obcym kraju trzeba się liczyć z zupełnie odmiennymi zasadami, jeśli będzie chodzić o prowadzenie biznesu, a także poznaniem innych przepisów fiskalnych i prawnych. Na otworzenie niemieckiej firmy przeważnie zaczynają się decydować osoby, które tam już od wielu lat mają pracę, i po prostu w pewnej chwili zdecydowały się one na zaczęcie pracy na własny rachunek. Takie osoby mają znacznie łatwiej, gdyż przeważnie znają język, umieją odnaleźć się w lokalnych realiach i zwyczajach, a także często mają już określoną grupę potencjalnych klientów, z którymi mogliby rozpocząć współpracę.

niemcy

Autor: Jose Monsalve 2
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli będzie chodzić o formalności, to prawo (obsługa prawna firm warszawa) w Niemczech jest znacznie bardziej przyjazne dla początkujących biznesmenów od naszego. Wprawdzie niektóre rzeczy, takie jak wysłanie wniosków, uzyskanie numeru NIP czy założenie konta firmowego trzeba przejść dokładnie tak jak u nas, ale reszta znaczenie się różni. Po pierwsze w Niemczech nie ma zusu, więc każdemu przedsiębiorcy pozostaje niemała suma w kieszeni przez cały rok. Kwota wolna od podatków jest 10 razy większa, znacznie przyjaźniejsze są również progi podatkowe. Wszystko to sprawia, że ktoś ruszający ze swoją firmą może się skupić na zdobywaniu klientów i zleceń, a nie płaceniu od samego początku danin. A że Niemcy należą także do Unii Europejskiej, to nie powinno być żadnego problemu aby swoje usługi oferować także dla klientów z innych krajów. Często chcąc rozpocząć współpracę usługową lub handlową z nimi będzie potrzebny wyciąg z pomocą ale w praktyce jest to zwykła formalność i nie powinno być z tym żadnych kłopotów.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*