prawo i praca

Jak skutecznie uniknąć sporów patentowych

Chociaż zasadniczo wiadomo, że trzeba chronić swoje pomysły, stosunkowo niewiele krajowych przedsiębiorstw dba o swoje zyski w tej kwestii. Należy nadmienić, że polskie firmy zarejestrowały w zeszłym roku prawie 50 razy mniej międzynarodowych wniosków patentowych, niż na przykład niemieckie. Dlatego też wyraźnie widać, że luka w innowacyjności między Polską a zachodem istnieje w coraz szerszej skali. Z kolei warto podkreślić, że symultanicznie europejskie firmy umacniają swoją pozycję na naszym rynku, ponieważ z każdym rokiem wzrasta liczba obowiązujących w Polsce patentów udzielanych przez Europejski Urząd Patentowy. Jak wynika z raportów główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest ospałość polskiego sektora przedsiębiorstw. Co ciekawe tego typu problemów nie mają insytucje akademickie, które znacznie chętniej zgłaszają swoje pomysły do Urzędu Patentowego.

prawo

Naturalnie nawet opatentowanie swojego konceptu nie zapewnia nam stuprocentowej ochrony przed plagiatem. Tymczasem jeśli nabędziemy tego tupu akt prawny możemy walczyć z plagiatorem w sądzie. Niekiedy należy więc zadbać o swoje interesy zawczasu. Naturalnie nie należy samodzielnie mierzyć się z zagadnieniem. W tym celu powinniśmy zatrudnić rzetelną kancelarię, która w swojej bogatej ofercie ma usługi orzecznictwa patentowego. Zazwyczaj tego typu spawami zajmuje się rzecznik patentowy. Jest to osoba, często prawnik lub inżynier, który posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie i wykonuje pomoc prawną firmom, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym w zakresie własności przemysłowej (kontynuuj czytanie o sporach patentowych).

Pomoc rzecznika patentowego jest także niezastąpiona w sytuacji gdy mamy do czynienia ze sporem patentowym. Trzeba wiedzieć, że udzielone przez Urząd Patentowy prawa wyłączne często mogą stać się przedmiotem sporu. Wówczas spór jest rozstrzygana w sądzie. Największe spory patentowe toczą się pomiędzy wielkimi przedsiębiorstwami i ciągną się latami. Przeważnie jednak ze stron wnosi o zniesienie praw wyłącznych bądź też stwierdzenie ich wygaśnięcia. Przykładowo głośny być spór dwóch firm z branży nowych technologii czyli Apple vs. Samsung. Sprawa była do tego stopnia nagłośniona, że pisano o niej we wszystkich mediach. Groźną decyzję Międzynarodowej Komisji w całej sprawie zaingerował sam prezydent Stanów Zjednoczonych, który ją anulował, uzasadniając, że zakaz sprzedaży produktów Appla miałby zły wpływ na amerykańską gospodarkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*