Jak duży wpływ na środowisko mają odkrywkowe kopalnie? Czy są szkodliwe bardziej anieli inne rodzaje kopalń? Co można o tym powiedzieć?

Węgiel tworzy się w pokładach, dużo z nich leży bardzo głęboko, na tyle, że do ich wydobywania niezbędne są kopalnie głębinowe. Nie zawsze natomiast jest taka potrzeba, gdyż jak węgiel jest blisko to wystarczy budowa kopalni odkrywkowej. Jej celem jest dotarcie do surowca przez “odkrycie” przykrywających go warstw skał jak i ziemi. Warto mieć świadomość, że taka metoda jest bardzo opłacalna ze względu na ilość wydobycia surowca natomiast tego rodzaju odkrywka wpływa dość źle na środowisko naturalne. Dlaczego?


Zobacz: wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

kopalnia

Autor: Bruce Guenter
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki, jakie wypływają z takiej kopalni bardzo często dostają się do cieków wodnych, a to powoduje ich skażenie lub zapchanie. Trujące związki działają na wiele czynników, także na wegetację. Kopalnie odkrywkowe dewastują cenną glebę, która byłaby normalnie użyta pod pola uprawne. Dosyć często też wymaga to wycięcia dużych terenów leśnych. Chociaż w życie weszły przepisy, jakie każą kompaniom górniczym rekultywację gleby po zamknięciu odkrywki, ale nie satysfakcjonują obrońców środowiska.

Świetnym przykładem tego, jak kopalnia odkrywkowa niszczy naturę, jest przypadek mający miejsce w stanie Virginia w USA.

Czy wpisy opublikowane na tej witrynie kancelaria patentowa gdańsk w pełni Cię zadowoliły? Myślimy, że tak. Ale, jeżeli masz ochotę więcej, to wejdź tutaj.

Od początku lat 80-tych wzrasta tam problem niszczenia terenów leśnych w celu tworzenia kopalń odkrywkowych. Tworzy się wielkie kompleksy o powierzchni rzędu wielu tysięcy hektarów, na jakich w dosyć krótkim czasie wydobywa się wielkie ilości węgla, i to wszystko przy stosunkowo małej liczbie pracowników. Oficjalne prawo mówi, by spółki węglowe doprowadzały

kopalnia

Autor: James St. John
Źródło: http://www.flickr.com

wyeksploatowane obszary do stanu sprzed rozpoczęcia wydobycia. Ekolodzy martwią się jednak, że nic to nie da, że tak naprawdę te rozporządzenia to tylko przykrywka do zmieniania tych miejsc w obszary przemysłowe. Takie, które niestety nie mają nazbyt wiele wspólnego z poprzednim krajobrazem.

Jeśli nie chcesz, by ominęły Cię inne tego rodzaju kwestie tyczące się przedstawianego tu tematu, to kliknij i więcej zobaczysz w treści.

W takim samym smutnym tonie wypowiadają się już od dłuższego czasu leśnicy. Według nich odtworzenie wyciętych lasów jest bardzo trudne na wyniszczonej ziemi, a to z powodu obniżenia stanu wód gruntowych. Proces taki więc może zająć sto lat, a czasem i dłużej. Niestety jak widzimy kopalnie odkrywkowe w dosyć znaczący sposób degradują środowisko wywierając na nie ogromny wpływ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*