zakupy

Grupy zakupowe sposobem na oszczędność?

Grupy zakupowe gromadzą w swych strukturach osoby, które dokonują pewnych transakcji za pośrednictwem jednego przedsiębiorstwa. Głównym celem akcji tego rodzaju jest m.in. zdobycie wyższej pozycji w negocjacjach z dostawcami czy uzyskania dogodniejszych warunków handlowych. Będąc w strukturach sprawnie działającej grupy zakupowej można liczyć np. na zyskanie znacznie lepszych warunków cenowych, czy możliwość kupna większych ilości produktów, bowiem łączne transakcje są o wiele bardziej korzystne zarówno dla klientów, jak i sprzedających. Czasami pojedyncze niewielkie czy średnie przedsiębiorstwa nie posiadają wystarczająco siły przebicia, aby móc stać się bardziej konkurencyjne w konfrontacji z dużymi korporacjami. Złączenie sił daje więc znacznie więcej możliwości.

zakupy grupowe
Autor: kennejima
Źródło: http://www.flickr.com
Działanie grup zakupowych jest bardzo ściśle związane z czerpaniem profitów ekonomicznych. Bardzo często grupy zawodowe działają na rynku energii elektrycznej lub gazu ziemnego, a także usług kurierskich, telekomunikacyjnych itd. Możliwości jest wiele. Przedsiębiorcy najczęściej zrzeszają się w sytuacjach, gdy takie działanie będzie dla nich zwyczajnie atrakcyjniejsze finansowo – kliknij jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o grupach zakupowych.

Jak w każdym innym przypadku niezwykle istotną rolę odrywa cena, jaka jest elementem gry rynkowej. Nie możemy zapominać jednak również o kwestii konkurencji. W sytuacji większej konkurencji na rynku, firmy będące blisko ze sobą mogą łączyć się w grupy, eliminując swoich oponentów. Rzecz jasna takie dosyć drastyczne podejście dotyczy w głównym stopniu sektorów związanych z surowcami czy materiałami, które są strategiczne na rynku (dowiedz się więcej o firmie).

zakupy
Źródło: http://pixabay.com/

Niejednokrotnie dołączenie do grupy zakupowej jest zupełnie suwerenną decyzją danego przedsiębiorstwa lub też jednostki publicznej. Podejmuje się ją przede wszystkim z powodów finansowych, mając na uwadze oszczędności, jakie można poczynić dzięki działaniom w grupie. W ten sposób możemy bowiem zdobyć tańsze materiały, usługi czy też zaoszczędzić znacznie na cenach operacyjnych. Niekiedy jednak przystąpienie do grupy zawodowej jest spowodowane decyzją podmiotu nadrzędnego, jaki posiada pakiet kontrolny w spółkach zależnych. Bardzo często jednak także jest to związane z aspektami ekonomicznymi lub prostszym dostępem do informacji, produktów itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*