Panel dachowy z tworzywa sztucznego Fastlock

Gdzie zastosowanie znajdują tworzywa sztuczne

Trzeba byłoby sporo dumać nad tym, co takiego określić można jako ten największy wynalazek ludzkości. Wiele tematów możemy zaliczyć do takiej kategorii począwszy od prądu, następnie idąc do żarówki, łodzi podwodnej, samolotu itd.. Niewątpliwie w grupie tej powinny znaleźć się też plastik i wszystkie inne sztuczne tworzywa. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i ciężko byłoby wyszukać dziedzinę gospodarki, która obecnie nie korzysta z tego dobrodziejstwa.

Do jednej z tych najbardziej wykorzystywanych cech charakteryzujących tworzywa sztuczne należy między innymi ich znaczna elastyczność. Wśród tworzyw sztucznych, u których cecha ta ma duże znaczenie znajdują się elastomery (dalsze informacje) . Elastomer należy do polimerów, które posiadają zdolność do odwracalnej zmiany kształtu. Czyli chodzi o to, że jakakolwiek modyfikacja ich kształtu przy pomocy siły mechanicznej spowoduje jedynie tymczasowe zniekształcenie, po czym przedmiot sam powróci do swego wcześniejszego kształtu.

boisko
Autor: LEGI
Źródło: www.legi-polska.pl

Istnieje bardzo dużo rozmaitych dyscyplin sportu. Każda z nich natomiast wymaga odmiennego typu podłoża. Sporty wykonywane na zewnątrz obejmują wielką różnorodność, jeśli chodzi o podłoże. Dawniej na przykład boiska – polecana witryna nawierzchnie sportowe – w szkołach były wykonane z asfaltu. Obecnie rezygnuje się z tego rozwiązania, z uwagi na zbyt dużą twardość betonu, co podnosiło ryzyko kontuzji. Nowym materiałem jest sztuczna murawa, natomiast do bieżni używany jest tartan . Jest to specjalne tworzywo sztuczne, gwarantujące odpowiednią sprężystość podłoża na bieżniach i rozbiegach. Dzięki tej sprężystości minimalizuje ryzyko znacznych kontuzji. Jeżeli chodzi o boiska i stadiony do piłki nożnej, stosuje się na nich określone odmiany murawy, która również jest we właściwy sposób pielęgnowana.

Podobne właściwości przejawia też tartan. Oprócz świetnej sprężystości charakteryzuje się przy tym wysoką odpornością na zmiany temperatury i niewielką ścieralnością. Zastosowanie takich tworzyw sztucznych jest wszechstronne. Powierzchnie tartanowe wykorzystuje się m. in. do wyłożenia boisk sportowych, bieżni oraz rozbiegów. Znakomicie również sprawdzają się przy budowie placów zabaw bezpiecznych dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*