szkoła

Dzięki bogatej ofercie oświatowej szkół pomaturalnych dla osób dorosłych każdy ma szansę zdobyć wymarzony zawód

Można bez cienia wątpliwości powiedzieć, że edukacja w życiu człowieka, zwłaszcza tego niedojrzałego, spełnia bardzo istotną rolę. Wielu rodzicieli sądzi, że nawet bez świadectwa maturalnego córki będą mieć przez długi czas spore problemy ze znalezieniem pracy. Doradcy zawodowi w urzędach powątpiewają w tego typu stwierdzenia, ponieważ według nich są mocno przesadzone. Jednakże pozostawmy do samodzielnej weryfikacji wartość tej powszechnej opinii. Nie każdy absolwent szkoły średniej pozytywnie zda egzamin na studia – wystarczy, że nie zda egzaminu dojrzałości.

opiekun
Autor: Szpital Medicover
Źródło: Szpital Medicover
Tego rodzaju życiowe zrządzenie opatrzności na szczęście nie oznacza, że konkretna osoba pozostaje bez szans na nowy, a nawet perspektywiczny zawód. Zamiast zostać lekarzem dietetyki można przecież zarabiać na życie pracując w prywatnej placówce medycznej jako technik żywienia. W szkołach pomaturalnych można w najwyżej dwa lata zdobyć praktycznie każdy zawód. Kto mieszka na Dolnym Śląsku i zaciekawiła go taka właśnie możliwość nauki, będzie kolekcjonował wszystkie katalogi, na których zamieszczono duży, czerwony napis studium policealne.

Propozycję tych szkół można podzielić na parę grup. Pierwszą z nich pozostaje grupa zawodów połączonych ściśle z pracą wykonywaną w urzędach, czyli technik ekonomista czy technik administracji. Wśród panów dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki rzemieślnicze, czyli technik mechatronik lub technik elektryk. Z kolei panie
studia
Autor: Universität Salzburg (PR)
Źródło: http://www.flickr.com

częściej wybierają kierunki związane z pielęgnacją urody, to jest kosmetykę lub fryzjerstwo.

Drugą grupą, tą również zdominowaną przez kobiety, stanowią profesje typowo medyczne. Obecnie można uczyć się w zawodzie technika sterylizacji medycznej albo w przyszłości zostać asystentką stomatologiczną. Natomiast absolwentki wrocławskiego liceum profilowanego będą nie raz i nie dwa wpisywały w internet hasło opiekunka dziecięca Wrocław, szczególnie jeśli chcą zostać nianiami.

Także studentki często decydują się na naukę w szkole pomaturalnej. Traktują ją w praktyce jako drugi, tym razem fakultatywny, kierunek tych właściwych, czyli licencjackich studiów. I tak, studentka pielęgniarstwa będzie bliżej zainteresowana pogłębieniem swoich kompetencji ściśle kojarzonych z pracą z dziećmi. Nic dziwnego, że również ona będzie wypatrywać na ulicy bilbordów z napisem np. opiekunka dziecięca we Wrocławiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*