palnik gazowy

Do jakich celów stosuje się gaz ziemny – w domu i w świecie przemysłu

Z gazem ziemnym ludzie mają do czynienia w codziennym życiu. Jest on niezwykle ważnym surowcem o dużym zastosowaniu. Jego zasoby na świecie są dość duże, jednak prognozuje się, że za kilka dekad mogą zacząć się kończyć. Zarówno pod względem występowania, jak i wydobycia gazu ziemnego na świecie przoduje Rosja. Spore złoża znaleziono również na terenie Norwegii, pod dnem morza. Na terenie Polski natomiast wydobycie tego surowca nie jest zbyt duże i ogranicza się do jednostkowych, niewielkich miejsc.

gaz ziemny na
<div style="text-align:justify">Na terenie kraju pozwolenie na obrót gazem ziemnym ma pojedyncza spółka, a inne mają koncesję na [TAG=handel’ title=’stacja paliw’ style=’margin:7px;’/>
<div class=
Autor: Esteban
Źródło: http://www.flickr.com

ze spółkami z innych krajów. Znaczy to, że do polskich domów surowiec ten dostarcza jedna spółka. Koszty użytkowania gazu ziemnego zależą od rozmaitych czynników.

Zastosowanie w domuW mieszkaniach prywatnych gaz ziemny wykorzystuje się do rozmaitych celów. Najbardziej znanym i popularnym jest na pewno wykorzystywanie go do kuchenek na gaz. Kuchenki te obecnie co prawda powoli zastępowane są urządzeniami elektrycznymi, jednak do całkowitego wyparcia urządzeń na gaz minie jeszcze wiele lat. Gaz ziemny w kuchenkach jest elementem stosunkowo groźnym, przy niepoprawnym użytkowaniu występuje niebezpieczeństwo uduszenia lub wybuchu. Z tego powodu mieszanka przeznaczona do wykorzystywania w domu uzupełniana jest o środek o charakterystycznym zapachu, by domownicy byli w stanie z wyprzedzeniem wyczuć ulatnianie się gazu. Poza tym gaz wykorzystywany jest na szeroką skalę do ogrzewania domów i mieszkań. W takiej sytuacji należy liczyć się ze znacznie większymi opłatami za gaz.

Zastosowanie w przemyśle
Gaz znajduje również zastosowanie w rozmaitych gałęziach produkcji przemysłowej. Wykorzystanie gazu na przykład w znacznym stopniu ułatwia i przyspiesza produkcję produktów hutniczych.

Nie ma co czekać – jeżeli omawiany wpis Cię zafrasował, kliknij ponadto ten link i przeczytaj też podobne omówienie (https://klimatyzatory.sosnowiec.pl/).

Oprócz tego hale przemysłowe i duże zakłady również nierzadko ogrzewa się z wykorzystaniem gazu. Stosowany jest on na przykład w nagrzewnicach gazowych. Oprócz ogrzewania powietrza stosuje się go również do klimatyzacji. Od zużycia tego surowca zależą także koszty, jakie są ponoszone. Istnieją bowiem różne grupy taryfowe gazu (więcej tu: na temat grup taryfowych w do których użytkownik przydzielany jest w oparciu o poziom wykorzystania tego surowca. Tak więc taryfa dla właściciela przedsiębiorstwa wykorzystującego gaz z pewnością będzie niższa.