Co to są zawiesia i jakie jest ich przeznaczenie?

Jednym z głównych detali urządzenia dźwigowego podnośnika, suwnicy jest wyposażenie, którego zasadniczym celem jest podwiązywanie, zawieszanie czy przytrzymywanie większych przedmiotów, załadunków. Jednak nie jest to część stała dźwignicy, ponieważ jest przeznaczona jedynie do zamocowania ładunku i można ją w każdym momencie demontować.

hala-produkcyjna

Źródło: pixabay

Tym ważnym w całości konstrukcji segmentem są zawiesia, czyli osprzęt każdego urządzenia dźwigowego. Są lokowane na zbloczu z zaczepem, a w niektórych przypadkach przy pomocy trawersy. Jeśli chodzi o zawiesia pasowe czy zawiesia linowe różnica odnosi się nie tylko konstrukcji, ale http://www.tawol.com.pl/pl/redukcje-stalowe/ przede wszystkim materiału, z którego są wykonane. W firmach produkujących dostępne są także zawiesia typu łańcuchowego. Natomiast ze względu na budowę systematyzacja wygląda następująco: zawiesia kilku cięgnowe, dwu pętlowe i opasujące, których obwód jest zamknięty przy pomocy haka. Zawiesia pasowe czy zawiesia linowe posiadają w oprzyrządowaniu akcesoria, które umożliwiają ich stosowanie, ale głównie prawidłowe zawieszenie przedmiotu. Dla przykładu można wyszczególnić kształZawiesia (więcej tutaj https://zawiesiawroclaw.pl/)lowe usytuowane na pętli, która umieszczona jest na haku, a ich zadaniem rolą jest zabezpieczenie zakończenia liny i ochrona przed przedarciem.

Tak jak w przypadku większości maszyn mechanicznych zawiesia muszą być oddawane do regularnej kontroli. Powinna być ona wykonywana przez fachowca, który ma specjalistyczne kwalifikacje. Dana osoba musi mieć nie tylko specjalistyczne umiejętności, ale także wykształcenie techniczne. Od kontroli zależy nie tylko właściwe umieszczenie przedmiotu, ale również bezpieczeństwo. Weryfikacja musi być robiona regularnie. Osoba wyznaczona do inspekcji powinna być fachowa, a odpowiedzialność za wybranie takiej osoby do kontroli ponosi pracodawca. Specjalistyczne kwalifikacje można nabyć na dodatkowych kursach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*