Billboard - reklama wielkoformatowa zewnętrzna

Czym na pewno nie jest automatyka oraz w jakim miejscu znajduje ona swe wykorzystanie?

Czy gdy podjeżdżasz po południu pod bramę własnej posesji, nie mogłoby być ci miło, jakbyś mógł po prostu nacisnąć przycisk na znajdującym się niedaleko kierownicy pilocie, żeby w ten sposób otworzyć bramę? Nie musiałbyś wychodzić z auta na być może padający akurat deszcz.
Jeżeli o tym nie słyszałaś, to wiedz, że takie rozwiązania są prawdopodobne już od pewnego czasu.

Jest to możliwe przy pomocy dostępnej właśnie techniki pod nazwą automatyka. Łatwo jest się domyślać, że to gałąź techniki i nauki, która zajmuje się kwestiami kierowania wieloma różnorakimi działaniami, jakie mogłyby odbywać się bądź całkowicie bez obecności osoby ludzkiej, albo tylko z ograniczoną jego obecnością. Nie należałoby jednak mylić jej z automatyzacją, gdyż ten proces ma na celu usunąć lub (inne wątki tutaj) w maksymalnym stopniu ograniczyć konieczność obecności osoby ludzkiej przy wykonywaniu jakiejś czynności. Należałoby dodać, że terminu automatyka używa się potocznie zarówno mówiąc o praktycznym użyciu sprzętów służących do pomiarów czy sterowania innymi mechanizmami.

Billboard - reklama wielkoformatowa zewnętrzna
Autor: Stuart Grout
Źródło: http://www.flickr.com
Urządzenia z opisywanej branży techniki oraz nauki przeważnie można by dopasować do jednego z 3 podstawowych rodzajów. Jest to zatem grupa urządzeń służących do wykonywania pomiarów, grupa sprzętów sterujących (są to więc przykładowo sterowniki) oraz grupa urządzeń wykonawczych.

W praktyce mogą to być urządzenia elektroniczne lub mechaniczne lub bardziej złożone mechanizmy, które wykorzystują część lub wszystkie wymienione przed momentem sposoby. Mogą być one wykorzystane przykładowo w przemyśle wydobywczym czy też w przemyśle transportowym. Obserwujemy więc, że ta dziedzina techniki posiada szerokie wykorzystanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*