Czym jest ochrona własności intelektualnej?

Prawo autorskie to dziś modny temat. Wiele osób zainteresowało się tą kwestią po aferze związanej z ACTA – międzynarodowego porozumienia, zaakceptowanego także przez polskie władze.

Ku zaskoczeniu niejednego użytkownika internetu okazało się, że istnieje coś takiego, jak ochrona własności intelektualnej, której należy przestrzegać. Tymczasem w Polsce prawo własności intelektualnej obowiązuje od dawna, co więcej o tym, że jego nieznajomość szkodzi może się przekonać każdy, kto stworzy jakieś dzieło, bądź też będzie chciał opatentować swój produkt.

Zasadnicze ustawy, które regulują w Polsce prawo własności intelektualnej to, m.in. ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W tej ustawie znajdziemy różne ustalenia , które pozwolą nam zorientować się w znaczących z punktu widzenia prawa zagadnieniach.

Przede wszystkim przeczytamy, co jest przedmiotem prawa autorskiego. Poza tym w ustawie podane są wszystkie zasady tzw. dozwolonego użytku, czyli kiedy i w jaki sposób możemy legalnie korzystać z dzieł chronionych prawem autorskim.

obliczymy Twoje podatki

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

W dzisiejszych czasach,w dobie internetu, gdy bez problemu udostępnia się muzykę, książki i programy komputerowe dowolnej liczbie użytkowników, to informacja godna zapamiętania. Z ustawy wyczytamy również, jakie sankcje karne grożą za złamanie przepisów.

Kolejna ustawa jest istotna w punktu widzenia osób prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ dotyczy prawa własności przemysłowej. Własność przemysłowa to zagadnienie, które dotyczy między innymi wszelkich wynalazków, a także wzorów przemysłowych i użytkowych oraz znaków towarowych.
O co w tym wszystkim chodzi?.

Czy szukasz na danej witrynie www czegoś niezwykle interesującego? Zachęcamy więc do nowego tekstu. Trzeba jedynie kliknąć w ten link.

Przykładowo jeśli jesteśmy przedsiębiorcą i chcemy nazwać naszą markę lub produkt, to musimy zarejestrować taką nazwę, która zgodnie z ustawą będzie znakiem towarowym. Może to być wyraz, rysunek, kompozycja kolorystyczna, a nawet melodia. Zastrzec możemy także slogan reklamowy. Instytucją, która zajmuje się rejestracją i zastrzeganiem znaku towarowego jest Urząd Patentowy

Tutaj także nabędziemy prawo do ochrony patentu, czyli jakiegoś konkretnego rozwiązania technicznego lub możliwość wyłącznego korzystania z wynalazku.Pamiętajmy jednak, że są to skomplikowane sprawy, na tyle jednak ważne w funkcjonowaniu wielu branży, że warto zatrudnić prawnika. Niejedna kancelaria patentowa Warszawa obsługuje klientów biznesowych właśnie w zakresie ochrony własności przemysłowej.

Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*