Czy opłaca się zbadań grunt przed kupnem działki pod dom? Jakie badania dobrze jest zlecić?

Osoby mające w planach budowę swojego domu często myślą o takich rzeczach, jak kupno działki i załatwienie różnych standardowych formalności. Jednak mało kto zleca badania gruntu przed postawieniem budynku. Nie są one obowiązkowe dlatego chcąc zaoszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Dlaczego jednak warto takie badania wykonać oraz co nam one dadzą?

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo budowlane uznaje domy jednorodzinne za budynki, które przekazują na grunt niewielkie obciążenie przez to nie ma konieczności robienia badań geotechnicznych. Uważa się także, iż nośność niemal wszystkich terenów w naszym kraju jest tak duża, iż możemy spokojnie stawiać na nich dom. Jednak problem pojawia się gdy chcemy postawić dom na nieznanym gruncie, w takim wypadku nawet przed zakupem działki warto stan gruntu sprawdzić gdyż może okazać się, że działka nie może być zabudowana. Poza tym by odpowiednio zaplanować fundamenty lepiej wiedzieć jaki jest stan podłoża.

Dokumentację odnośnie badań podłoża przygotowuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań przeprowadzonych w terenie; por.: sondowanie scptu. Często też są one uzupełniane badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, które dają także informacje dotyczące składu gruntu. Jednym z badań w terenie jest sondowanie statyczne. Podczas takich czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie których można określić chociażby budowę geologiczną podłoża, rodzaj zagęszczenia, plastyczność jak również wytrzymałość na ścinanie. Sondowanie CPTU pozwala oszacować nośność jak też osiadanie, co jest istotne przy planowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się razem z wierceniami badawczymi. Tylko w takiej sytuacji można otrzymać dobrą interpretację rezultatów.

budowa domu

Źródło: pixabay.com

Do dokładnego zbadania gruntu stosowanych jest szereg badań wraz ze zbadaniem poziomu wód gruntowych. Takie badania dadzą nam pewność, że nie będzie trzeba zmagać się z pęknięciami ścian domu, nie będziemy martwić się stojącą wodą w piwnicy, uniknąć uda się dodatkowych wydatków wiążących się z koniecznością zmian projektu podczas budowy. Co najważniejsze, będziemy pewni, iż nasz dom będzie w pełni bezpieczny dla jego przyszłych mieszkańców.

Gdy już przejrzysz ten artykuł, to spojrzyj także na podobne strony www (https://www.steam.biz.pl/product-details/nitonakretka-otwarta-kolnierz-mini-stozek-czesciowy-szesciokat-stal-ocynkowana-t-ie/), które mają nie mniej ciekawe informacje – one niesamowicie Cię zaabsorbują.

Te wszystkie informacje są bardzo ważne i bez wykonania tego typu badań nie będziemy mogli być pewni całkowicie czy dane miejsce jest bezpieczne. Tak naprawdę koszty takich badań wobec wydatków na zakup działki oraz całej budowy są dość małe. Dlatego planując taka inwestycję dobrze jest wziąć pod uwagę i te koszty.

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*