Co to są certyfikaty oraz dlaczego są takie ważne? Jakie plusy się z nimi wiążą i dlaczego dobrze jest je posiadać?

Certyfikat iso to zaświadczenie, które ma gwarantować, iż dany produkt, lub usługa jest zgodny z normami prawnymi. Mamy obecnie wprowadzone systemy rozporządzania jakością, środowiskiem naturalnym, bezpieczeństwem przepływu danych, jedzenia jak i bezpieczeństwem oraz warunkami w pracy.

Jakość

Autor: http://www.freeimages.com
Źródło: http://www.freeimages.com
Certyfikat Iso 9001 to najczęściej napotykany typ certyfikatu, to sposób zarządzania jakości. Wprowadzenie Iso 9001 zdefiniowało powszechnie rozpoznawalny symbol jakości, wyznacza się ją na podstawie ośmiu podstawowych zasad. Jedną z nich jest skupienie swojej uwagi na kliencie i jego wymaganiach, kolejną mocne ukierunkowanie, które spowoduje obranie kierunków dalszego rozwoju.

Niezwykle ważne są kolejne zasady dobrej jakości, przede wszystkim bardzo mocny kapitał ludzki i myślenie procesowe, co znaczy, iż nie można się koncentrowaćjedynie na produkcie finalnym, ale ”wyłowić” wszelkie mające miejsce poszczególne etapy pracy w obrębie organizacji i dokonać sklasyfikowania zależności pomiędzy nimi. Nie można także zapominać o systemowym podejściu do zarządzania, gdzie analizowane są wzajemne powiązania w systemie.

Nie zapominajmy o nieustannym udoskonalaniu, jak i o rozwadze, czyli o podejmowaniu decyzji dopiero po dogłębnej analizie dostępnych informacji. Trzeba też powiedzieć o powszechnie występujących powiązaniach oraz korzyściach w dobrych kontaktach z dostawcami, które okazują się szalenie istotne. Każda organizacja może uzyskać taką normę. Certyfikat iso 9001 to swego rodzaju podstawa, przyczynek do wprowadzenia kolejnych norm. Wdrażanie certyfikatu iso 9001 to nie najłatwiejszy proces a przy tym spora inwestycja organizacji.

System implementowania może zająć kilka lat, dzieli się na trzy podstawowe etapy: przygotowanie, implementacja oraz utrzymanie wdrożonych zasad. Najpierw trzeba opracować rozpiskę wdrażania biorąc pod uwagę cechy szczególne konkretnej organizacji.

Proces wdrażania składa się z paru części: wybór dobrego etapu rozwoju organizacji, porównanie obecnego systemu i wprowadzenie norm iso, wybranie jednostki przyznającej certyfikat, przeprowadzenie audytu wewnętrznego przez firm konsultingową lub kierownictwo, zawarcie umowy z firmą certyfikującą, według uznania zrobienie audytu wstępnego, po którym następuje audyt właściwy.

Zapraszamy – naciśnij tutaj laweta głogów i przenieś się na kolejną naszą stronę. Tam czekają na Ciebie świeżutkie i interesujące informacje.

Dopiero po pozytywnym zakończeniu całej procedury następuje wydanie świadectwa zgodności z normą iso. Przyznany jest tylko na 3 lata, aby go kontynuować niezbędny jest audyt recertyfikacyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*