schemat cloud computing

Cloud computing jako możliwość na łatwiejsze korzystanie z aplikacji

Nowoczesna technologia to aktualnie niezbędny czynnik rozwoju społeczeństw. To tendencja, która wzbogaca firmy, kraje i wiele pozostałych podmiotów. Technologia jest już właściwie wszędzie, choć co zrozumiałe są kraje, gdzie jest to już etap bardzo rozwinięty (na przykład Japonia) lub dopiero na samym starcie (na przykład, niektóre państwa afrykańskie). Nasz kraj lokuje się gdzieś pośrodku stawki.

schemat cloud computing
Autor: BasicGov
Źródło: http://www.flickr.com
Dotarło już do nas wiele rewolucyjnych technologii, w ostatnich miesiącach zwłaszcza chmura obliczeniowa zasługuje na uwagę.

Chmura obliczeniowa (z angielskiego cloud computing) jest związana z pojęciem wirtualizacji. Sam model jest historycznie związany z przetwarzaniem sieci, gdzie wiele różnych systemów może udostępniać usługi korzystając z oferowanych zasobów. Występuje jednak zasadnicza różnica: w cloud computing otrzymujemy zasoby, które najbardziej odpowiadają wymaganiom usługobiorcy.

Chmura obliczeniowa (cloud computing) to sposób przetwarzania danych, który jest oparty na użytkowaniu usług, do których posiadamy dostęp dzięki usługodawcy. Odznacza się wielką funkcjonalnością, jako usługa dająca nam wartość dodaną. Oferuje nam to dane oprogramowanie, a także potrzebna infrastruktura. Takie rozwiązanie ma wielki plus, gdyż eliminuje konieczność kupna licencji lub instalowania oprogramowania. Rozliczenie jest za to naprawdę nieskomplikowane: konsument po prostu wnosi opłatę za określoną usługę, za jej użytkowanie. Znaczy to, iż zamiast płacić za oprogramowanie, płaci jak gdyby abonament i dzięki temu korzysta z dobrodziejstw najnowszych wersji programu – więcej o cloud hosting.

napis cloud computing
Autor: Perspecsys Photos
Źródło: http://www.flickr.com
Jak w tego typu wypadku przygotowywana jest umowa? Jest po prostu zawierana na świadczenie usług w chmurze obliczeniowej, nie pod wskazany podmiot, zawiera po prostu pakiet rozwiązań, z jakich można korzystać.

Jak to działa? Zasada działania wydaje się prosta. Cały ciężar oferowania usług IT (czyli danych, mocy obliczeniowej czy oprogramowania) zostaje przeniesiony na serwer. To dzięki temu istnieje możliwość niezmiennego dostępu do niezbędnych danych przez różne komputery. To znaczy, że bezpieczeństwo nie zależy od tego, co się stanie z określonym komputerem klienckim, natomiast szybkość procesów bierze się z mocy obliczeniowej serwera. To naprawdę proste, musimy się tylko zalogować z obojętnie jakiego komputera z dostępem do sieci internetowej i już możemy korzystać z możliwości chmury obliczeniowej. Jak możemy zauważyć, to naprawdę proste, a jednocześnie jakie korzyści uzyskamy dzięki temu rozwiązaniu (strona z cennikiem).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*