Szybka i bezpieczna budowa domu czyli jakimi metodami zabezpieczyć się na wypadek sporów z wykonawcą.

Dla wielu osób postawienie własnego domu to spełnienie marzeń i kilkuletnich planów. Niektórzy mogą się na to decydować nawet przez parę lat, inni spontanicznie zaczynają budowę, jednak w każdym przypadku droga od marzeń do końca budowy jest podoba. Przede wszystkim niezbędne będzie wyszukanie działki, na której wymarzony dom zostanie wybudowany – jest to najważniejsza sprawa, bo w miejscu, jakie się wybierze będzie się mieszkać przez wiele następnych lat. Kolejnym krokiem będzie opracowanie planu domu i załatwienie wszystkich niezbędnych formalności.

przejdź na stronę

Autor: Allagash Brewing
Źródło: http://www.flickr.com
W niektórych miejscowościach może to trwać nawet kilkanaście miesięcy, lecz przeważnie da się to załatwić znacznie wcześniej. Dopiero jak wszystkie zezwolenia i dokumenty będą załatwione, można będzie zaczynać budowę, która w zależności od gabarytów budynku i kompetencji ekipy budującej trwa od paru do parunastu miesięcy. Po wystawieniu budynku zostanie jeszcze urządzenie wnętrz, przyłączenie mediów i w zasadzie można będzie zaczynać mieszkanie.

Na każdym etapie należy wszystko dokładnie kontrolować, ale szczególne znaczenie ma czas budowy. Jeżeli wtedy coś zostanie źle zrobione, zaczną się pojawiać jakieś niedoróbki czy fuszerki, to konsekwencje tego mogą się ciągnąć przez długie lata. Dlatego też, zatrudniając ekipę, jaka dom (link tu…) będzie stawiać, należy podpisać z nią odpowiednią umowę. Typowa umowa o roboty budowlane zawierać powinna parę punktów, dzięki jakim inwestycja na pewno będzie dużo bardziej bezpieczna – zobacz.

budowa

Autor: David Amsler
Źródło: http://www.flickr.com
W pierwszej kolejności trzeba dokładnie określić zakres prac do realizacji, nie można tu pozostawiać miejsca na jakieś interpretacje, wszystko musi być napisane na papierze. Warto także określić przewidywany termin ukończenia robót i wysokość wynagrodzenia za wykonane prace. Podpisanie takiego dokumentu przez obie ze stron gwarantuje, że w przypadku jakiś problemów czy sporów łatwiej będzie załatwić sprawę. Należy unikać ustnego ustalania, gdyż często później strony wypierają się swoich słów i dotarcie do prawdy będzie niekiedy bardzo trudne.
Tagged with:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*