Aluminium i jego stopy

Aluminium jest to glin w postaci metalicznej, który znajdujemy na znanej nam wszystkim tablicy Mendelejewa pod symbolem Al. Aluminium jest doskonałym przewodnikiem energii cieplnej i elektryczności.Dzięki posiadaniu na własnej pokrywie pewnego rodzaju tlenku, jest niezmiernie wytrzymały na korozję, działanie wody, czy rozmaitych kwasów. Aluminium uzyskuje się rud, zwanych boksytami, które nie występują w naszym kraju, musimy je w takim razie przywozić z zagranicy.

wyżarzanie

Autor: Aaron Muszalski
Źródło: http://www.flickr.com

Pozyskiwanie aluminium z boksytów to długi proces elektrolizy, który potrzebuje olbrzymich ilości energii elektrycznej. Jedyna huta w naszej ojczyźnie, która wytwarza aluminium z boksytów, jest w Koninie.Aluminium ma niezwykle szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go zwykle do wyrobu przewodów elektrycznych i przy konstrukcji urządzeń dla branży spożywczej. Używamy go też do wyrobu materiałów używanych na co dzień, na przykład na opakowania wyrobów spożywczych, takich jak popularna i często stosowana w wielu gospodarstwach domowych folia. W stanie sproszkowanym aluminium bywa istotnym składnikiem przeróżnych farb ochronnych oraz materiałów wybuchowych, czy też sztucznych ogni.Ogromne zastosowanie mają również stopy aluminium.Wykorzystuje się je jako materiał do konstrukcji w przemyśle lotniczym, czy motoryzacyjnym. Najczęściej używa się stopów aluminiumaluminium (kliknij i zobacz również – usługa spawania aluminium gonstal – od sprawdzonej firmy z branży przemysłowej)kcji przedmiotów dekoracyjnych.Stopy aluminium bardzo często poddawane są obróbce cieplnej.

Zaciekawiły Cię treści stworzone w naszym poście? Czujesz jednakże braki? Więc zachęcamy do następnej strony – naciśnij tu nowoczesne bramy wjazdowe i przeloguj się tam.

Jednym z tego rodzaju procesów jest wyżarzanie, który polega na podgrzaniu surowca do określonej temperatury, utrzymaniu w takiej temperaturze oraz następnym wolnym studzeniu.

przemysł

Autor: Public Stock
Źródło: http://www.flickr.com

Niezwykle podobnym działaniem jest hartowanie indukcyjne. Hartowanie to następny rodzaj obróbki termicznej, który tym wyróżnia się od wyżarzania, że po doprowadzeniu do właściwej temperatury surowiec poddajemy błyskawicznemu ochłodzeniu. W hartowaniu indukcyjnym przedmiot otacza specjalna cewka. Zmiana temperatury odbywa się dzięki specjalnym prądom wirowym. Mimo, iż ta metoda odlewnictwo wymaga użycia profesjonalnych narzędzi, jest bardzo popularna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


*