Naprawa samochodu

9 zagadnień o edukacji

Kiedy pojawiła się w Polsce moda na studia wyższe, w latach 90-tych, całkowicie zapomnieliśmy o kształceniu zawodowym. A to źle, gdyż aktualnie brak takich fachowców. Wielu jest magistrów różnorodnych kierunków bez szans na lepsze życie, którzy nierzadko emigrowali do innych krajów, aby jakoś żyć, a mała jest ilość fachowców z prawdziwego zdarzenia. Właściwie Ci także wyjechali, bo tam zarobią zdecydowanie lepiej.

Każdy kto był na Wyspach Brytyjskich to zarejestrował: w każdym miejscu pełno naszych rodaków, choć najczęściej spotyka ich się właśnie w okolicach remontów lub innych miejsc, w których potrzebni są specjaliści od budowlanej roboty. To oni właśnie maja największą szansę na zarobek, gdy wyjadą za granicę. Są oczywiście osoby, jakie trafiają do biura i tam dobrze zarabiają, ale jak gdyby porównać pracowników fizycznych do pracowników zatrudnionych do pracy umysłowej proporcja niestety byłaby zauważalnie nierówna.

W sumie to zwyczajne, Polacy są chwaleni za ciężką pracę, mówi się o nas, jako o konkretnych pracownikach, którzy potrafią robić wiele rzeczy, mówi się o nas, iż znamy się na rzeczy i potrafimy pracować po kilkanaście godzin dziennie. Są wytykane również minusy, przykładowo, spożywanie alkoholu w czasie pracy, ale przegrywają one w porównaniu z zaletami, które gwarantują polscy pracownicy. Ostatnio zaczyna się zmieniać również w naszym kraju. Wielu młodych ludzi zastanawia się porządnie nim dokonają wyboru odpowiednich studiów, gdyż w mediach słyszy się co chwila, że po studiach nic nie jest zapewnione, iż panuje bezrobocie i korzystniej mieć fach w ręku niż papier, który nic nie daje. Nawet premier Polski stwierdził, iż „lepiej być spawaczem niż politologiem”.

Nieważne, iż stwierdził to człowiek, jaki też skończył studia, a dodatkowo człowiek przy władzy, który ma niemały wpływ na sytuację w kraju. Mniejsza z tym jednak. Najistotniejsze jest to, iż teraz przykładowo taki stolarz, który gwarantuje usługi stolarskie (ważna strona) może mieć bardziej spokojne życie niż człowiek po kilku kierunkach, ponieważ ten człowiek ma twardą i konkretną zdolność, która jest potrzebna wielu ludziom. Jest zapotrzebowanie na składanie mebli (zdecydowanie więcej zobaczysz pod tym adresem), nie ma zaś miejsca dla całych zastępów politologów, którzy może i wiedzę mają, ale nic tak naprawdę nie potrafią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*